Lista aktualności Lista aktualności

Sklep Lasów Państwowych otwarty

W Warszawie, w budynku Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych przy ulicy Grójeckiej 127, już działa pierwszy sklep „Dobre z lasu”. Sklep, od poniedziałku do piątku, jest czynny od godz. 10 do godz. 19, w soboty zakupy można zrobić od godz. 10 do godz. 16.

W swojej ofercie ma przede wszystkim wędliny oraz surowe mięsa z dzika, jelenia czy sarny, miody i inne produkty pracy pszczół: propolis, pyłek czy świece, a także konfitury i soki z leśnych owoców, grzyby, zioła i słodycze, np. ciastka z żołędzi. Wkrótce asortyment poszerzy się o ryby, bowiem Lasy Państwowe zarządzają także stawami rybnymi.

- „Dobre z lasu” to produkt jednego z wielu projektów rozwojowych realizowanych obecnie w Lasach Państwowych – mówił dyrektor generalny LP Konrad Tomaszewski. – Nowo otwarty sklep nie jest nastawiony na wielki zysk. Ma być przede wszystkim elementem promocji produktów wytwarzanych na bazie dziczyzny. Chcemy stworzyć modę na spożywanie zdrowej żywności z polskich lasów - dodał.

Dotychczas, zasadnicza część dziczyzny pozyskana w kraju wywożona jest do zakładów przetwórczych w Europie Zachodniej, niemalże uniemożliwiając jej zakup klientom w kraju. Projekt Lasów Państwowych ma to zmienić.

Lasy Państwowe dbają o jakość sprzedawanej żywności.  Zostali sprawdzeni wszyscy producenci raz stosowane przez nich receptury. 

Docelowo sklepów „Dobre z lasu” ma powstać kilkanaście. Otwarte zostaną nowe placówki m.in. w Katowicach i Radomiu. Niewykluczone też, że powstaną stoiska sieci w galeriach handlowych.

Dziczyznę od mięs zwierząt hodowlanych wyróżnia dużo więcej łatwostrawnego białka, mioglobiny i aminokwasów egzogennych, mniejsza ilość tłuszczu przy zdecydowanie korzystniejszym stosunku kwasów tłuszczowych, więcej (szczególnie ważnych w profilaktyce zdrowia) wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i prawie wzorcowy stosunek OMEGA6:OMEGA3, a także mniej cholesterolu oraz więcej witamin z grupy B, potasu, fosforu, cynku, magnezu, a przede wszystkim żelaza. Jest to produkt mniej kaloryczny, a więc bardziej dietetyczny.